Vybíráme katalytickou lampu

Historie

Katalytické lampy mají bohatou minulost, první byla vyrobena ve Francii společností Lampe Berger již roku 1898. Unikátní zařízení původně sloužilo k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích od nebezpečných bakterií a nežádoucích pachů. Přidání vonných esencí do lampy pak přišlo na řadu o pár let později. Na začátku 19. století byla vysoká poptávka po hygieně a čistotě ve francouzských domácnostech, proto se tato kombinace uchytila a těšila se velkému zájmu. V České republice rozkvět přišel až na začátku 20. století.

Princip fungování katalytické lampy

Katalytická oxidace je chemická reakce při níž dochází k tzv. hoření bez plamene. Základem každé katalytické lampy je speciální hořák nebo-li kahan vyrobený z porézní keramiky obohacené molekulami platiny, ke kterému je bavlněným knotem přiváděna hořlavá náplň (směs isopropyl alkoholu a vonné esence). Po zapálení kahanu, dojde k jeho rozpálení na teplotu 500° C. Plamen se po 2-3 minutách sfoukne a pokračuje katalytická reakce. Náplň při katalytické reakci oxiduje za přítomnosti vzduchu, přičemž dochází k uvolňování molekul schopných neutralizovat nežádoucí pachy a bakterie v ovzduší. Při tomto procesu zároveň dochází k uvolňování vonné esence z náplně do prostoru a intenzivnímu provonění interiéru.

Použití lampy

1. Umístěte katalytickou lampu na rovný pevný povrch a pomocí přiloženého trychtýře jí naplňte maximálně do 2/3 objemu vonnou směsí.

2. Zasunutím vložte do otvoru lampy bavlněný knot, který je zakončen keramickým kahanem. Při prvním použití vyčkejte cca 20 minut, než knot dostatečně nasákne vonnou směsí. Knot, který je dostatečně nasáknutý poznáte podle kahanu, který jemně změní barvu zvlhčením.

3. Zapalte kahan a nechejte plamen hořet po dobu 2-3 minut. Zhruba po 2-3 minutách hoření plamen sfoukněte.

4. Kahan je nyní rozpálen na teplotu až 500°C, dochází ke katalýze a uvolňování aromatických látek obsažených v náplni. Nyní nasaďte na kahan dekorativní krytku s otvory. Na pročištění a provonění vzduchu místnosti o velikosti 10 m2 stačí 20 minut, v místnosti o velikosti 50 m2 pak 60 minut.

5. Katalytickou reakci zastavíte nasazením kovové krytky na kahan. Bez přítomnosti vzduchu dojde k ukončení katalýzy a kahan vychladne. Dbejte na těsné nasazení kovového uzávěru v době, kdy katalytickou lampu nepoužíváte aby nedocházelo k nežádoucímu odpařování náplně. Na kovovou krytku můžete nasadit dekorativní krytku s otvory.

Kahan

Konec životnosti kahanu v katalytické lampě bezpečně poznáte tak, že ho již nezapálíte, nebo při hoření produkuje nadměrné množství kouře a po sfouknutí rychle vychladne a lampa nevoní. Doporučuje se kahan s knotem měnit každý rok či po 200 použitích. Knot pak zůstává po celou dobu používání stejně dlouhý.

Jak vybrat katalytickou lampu

1. Sada - Katalytické lampy v sadě obsahují testovací balení vůně (většinou menšího objemu 180 ml), neutrální směs (směs určená pro ředění náplní a čištění lampy) nebo obojí. Sady jsou vhodné pro toho, kdo katalytickou lampu ještě nezná nebo nevyzkoušel.

Katalytické lampy v sadě s vůní nebo neutrální směsí jsou ideálním dárkem, protože obsahují v balení vše potřebné ke zprovoznění katalytické lampy ihned po vybalení.

2. Design - Na výběr máte mnoho provedení katalytických lamp v různých barvách a materiálech od čistého minimalistického designu, historického vzhledu z počátku minulého století až po luxusní umělecké kolekce.

3. Velikost - Všechny katalytické lampy dokáží intenzivně provonět větší prostory, tedy i malá lampa bude efektivně účinkovat. Rozdíl pocítíte pouze v komfortu užívání, častého doplňování náplně. Lampy o objemu 200 ml jsou ideální do menších místností a bytů. Větší objemy lamp pak upřednostníte v rodinném domě, hale nebo větších místnostech.