Jak se kvalitně vyspat za horkých letních nocí

Nynější horké dny přinášejí i vysoké teploty v noci. Usnout pak v rozpálené ložnici je mnohdy nadlidský výkon. Proto přinášíme pár typů, jak úmorné vedro lépe zvládnout i v nočních hodinách.

  1. Nedisponujete-li klimatizací či nevlastníte-li výkonný větrák, pak je velmi osvěžující zavěsit do otevřeného okna mokré prostěradlo. Toto ochladí proudící vzduch do místnosti.

  2. Přes den však ponechejte okna zavřená a to i v době, když už do nich sluníčko nesvítí. Větrat je pak dobré až večer, kdy se průvanem rychleji vymění vzduch v bytě či domě.

  3. Spát je nejlepší v tenkém pyžamu z přírodních materiálů než úplně nazí. Pyžamo pojme všechen pot a zanechá příjemný pocit. Lůžkoviny povlékněte do bavlněného saténového povlečení, které je nejpříjemnější pro letní dny.

  4. V horkých dnech se nedoporučuje studená sprcha. Po ní se člověk za malou chvíli zpotí znovu a ještě víc. Výhodnější je vlažná voda, která otevře póry a z těla lépe odchází horkost. Pokud se po sprše neutřete, i tímto se báječně ochladíte díky postupnému osychání.

  5. Večeře v létě by měla být lehká a rozhodně ne plná koření, která tělo zahřívají např.: kari, chilli, pepř, zázvor a kurkuma. Žaludek plný těžkého jídla kvalitní spánek rozhodně nepodpoří.

  6. V horku se musí dostatečně pít, to ví každý. Nejlepší volbou jsou malé dávky po celý den. Více osvěží šálek vlahého čaje než litr ledové limonády.