Jak si vybrat správnou matraci

Vaši novou matraci si vybírejte podle prostředí ložnice, stylu spaní a vašeho zdravotního stavu. Matrace dělíme do několika typů podle materiálů, které Vám zaručí Vámi požadovaný typ na kvalitu spánku. Přečtěte si jak si vybrat správnou matraci.

Levnější matrace se vyrábějí z PUR pěn. Tato pěna se vyznačuje dobrou elastičností, ale není dokonale prodyšná. V kombinaci se správným tvarováním jádra a desky z přírodního materiálu (např. kokosu, kaktusu, mořské trávy) lze dosáhnout levné a přitom kvalitní matrace.

Dalším oblíbeným typem jsou matrace vyrobené ze studené pěny (HR). Jiná technologie výroby zajistí větší pórovitovost materiálu. Tím se zvyšuje vzdušnost matrace a elastičnost. Složením matrace z více vrstev různě tuhých pěn vznikne kvalitní sendvičová matrace, kterou lze navíc doplnit a vrstvu z různých materiálů. Samostatné jádro z HR pěny, profilované do různých tvarů, zaručuje dobrou oporu těla a kvalitní spánek. 

Trochu opomíjené jsou dnes matrace pružinové. U těchto matrací si lze zvolit systém uložení pružin. Jednou variantou je systém Bonell, což je svazek malých a velkých pružin, jedná se o vertikální velké pružiny svázané malými pružinami. Druhým typem jsou taštičkové matrace, kde je každá pružina samostatně zabalena do taštičky. Výhoda taštiček je tišší chod matrace a možnost vytváření zón. Takové matrace obsahují až 1000 pružinek. To zaručuje kvalitní bodovou elastičnost. Oba typy pružinových matrací jsou vhodné na pevnou desku a do hůře větratelných prostor.

V poslední době se objevují materiály z BIO kolekce. Matraci tvoří sójový extrakt, ze kterého se vyrábí požadnovaná pěna. Tato pěna se vyznačuje vysokou objemovou hmotností a velkou pružností. Tyto matrace snesou těžší zatížení, ale zároveň zůstávají vysoce elastické.

Pokud chcete tvarově stálou, vysoce pružnou matraci, volte latexové jádro. Latex je zdravotně nezávadný materiál odolný plísním a bakteriím. Latexové matrace jsou vhodné na motorové rošty, kde Vám zaručí komfortní spánek po celou dobu užívání.

Nejžádanějším materiálem je tzv. Visco pěna (líná pěna). Tento materiál mění svou tuhost v závislosti na působení teploty lidského těla. Tyto matrace v kombinaci s předchozími materiály patří k nejkvalitnějším pro zdravý spánek. Viscoelastická pěna nevytváří protitlak tělu a může zamezit vzniku proleženin.