Jak vybrat postelový rošt

Nepodceňujte výběr postelového roštu!

Dnes se více než jindy poukazuje na kvalitu spánku. V souvislosti s tím se nejčastěji zmiňuje důležitost vhodného výběru matrace. Nepodceňujte však ani výběr postelového roštu. Bez něj matrace svou správnou funkci plnit nebude, ať už vyberete jakoukoliv.

postelový rošt výklopný

Proč je postelový rošt důležitý?

Postelový rošt je součástí postele, která ovlivní kvalitu vašeho spánku a odpočinku. Jeho základní funkcí je přebrat zatížení od matrace a rovnoměrně ho rozložit. Čím tenčí máte matraci, tím důležitější je výběr správného roštu. U silných matrací se váha rozprostře sama. Rošt zajišťuje rovněž správnou polohu těla během spánku, tím i pohodlí a umožňuje důkladnou ventilaci a odvod vlhkosti.

Jaký typ postelového roštu?

Také uvažujete o tom, jaký postelový rošt bude pro vás nejlepší. Pro správné rozhodnutí je důležité poznat nejdříve nabídku trhu.

Rozlišujeme tři hlavní typy roštů - pevný, polohovací a motorový rošt. Poslední zmíněný je rovněž polohovací, ale je jednodušší na obsluhu a tím pádem také dražší.

Nejrozšířenější jsou pevné rošty, a pokud vás nelimituje zdravotní stav, netrávíte v posteli většinu času či nemáte jiné specifické požadavky, budou vyhovovat i vám.

Polohovací rošty mají smysl primárně při bolesti v oblasti zad a nohou. Díky tomu budete pohodlněji relaxovat, a pokud v posteli trávíte hodně času, nebudete rozlámaní. Rozhodnete-li se pro polohovací rošt, je důležité vybrat i přizpůsobivou matraci.

Vybíráme pevný rošt do postele

Výběrem základního typu roštu to však nekončí. Pevné rošty se dále ještě dělí na laťkové a lamelové rošty, popřípadě destičkové.

Nejrozšířenější je lamelový rošt. O jeho kvalitách rozhoduje především počet lamel, ale také materiál, upevnění (mělo by být pružné), šířka a rozestup lamel. Máte-li dvoumetrovou matraci, rošt by měl mít cca 28 lamel.  

Když si lamelový rošt dobře vyberete, poskytne vám prodyšnost, dobré odpružení a vyšší hmotnost.

Laťové rošty mají menší pružení a nízkou maximální nosnost. Právě proto jsou nejvhodnější pro děti. Obecně mají tyto rošty nižší životnost. Výhodou je příznivá cena.

Další možností, méně využívanou, jsou destičkové rošty. Jsou kvalitní, prodyšné a dokážou se dobře přizpůsobit, čímž zvyšují komfort spánku. Jejich nevýhodou jsou však vyšší pořizovací náklady a omezená nabídka na trhu.

pevný postelový rošt

Obecně o kritériích pro výběr roštů

Některá kritéria pro výběr roštů jsme si naznačili již výše. Nyní si tedy shrňme, co je třeba při výběru postelového roštu brát v potaz:

  • zdravotní stav, potažmo využívání postele: Trávíte-li v posteli hodně času (nejčastěji kvůli zdravotnímu stavu), budete se jistě zajímat více o komfort, než když budete v posteli jen přespávat. Není to však jen o komfortu. Máte-li potíže s pohyblivostí, bude pro vás lepší rošt s nastavitelnou tvrdostí. Lidem, kterým natékají nohy, zase budou více vyhovovat rošty umožňující úpravu u nohou. Vhodné jsou různě nastavitelné rošty.
  • investice do roštu: Postelové rošty jsou v širokém cenovém rozmezí. Pokud vám záleží hlavně na komfortu, zvolíte zřejmě polohovací rošt. Má však vyšší pořizovací náklady, což je kritérium, jenž může převážit.
  • hmotnost: Rošty se liší svou nosností. Obvykle je v rozmezí  80 - 130 kg. Uvažujete-li o laťkovém roštu, určitě by jeho uživatel neměl vážit více než 60 kg.
  • druh matrace: Ne každý rošt se hodí pro každou matraci. Máte-li pružinové, taštičkové nebo sendvičové matrace, je vhodná tvrdá podložka. Chystáte-li si pořídit polohovací rošt, vybírejte mezi pěnovými matracemi. Ty mohou být z různých materiálů. Nejčastějšími jsou studená pěna, BIO pěna či latex.
  • rozměr roštu: Vyrábí se v různých velikostních variantách. Záleží na rozměrech vaší postele. Rošty jsou delší než postel zhruba o 4 cm na délku a 0,5 cm na šířku z každé strany. Pro dvojlůžka se kupují dva rošty.

Vybírejte postelový rošt s ohledem na matraci, ale i váš věk, zdravotní omezení a další specifika. Nezapomínejte, že dobře zvolený rošt vám vydrží podstatnou část vašeho života.

destičkový postelový rošt