Je lepší nízká nebo vysoká matrace?

Ničím nerušený a klidný spánek má zásadní vliv na naše zdraví. Prohloubit však jde i díky kvalitní matraci. Proto se na matraci nemá šetřit! Nemá se šetřit na ničem, co zahrnuje investici na vlastního zdraví.

Nová matrace musí splňovat několik kritérií, tudíž by se výběru měla věnovat maximální pozornost. Kvalitní matraci neseženete za tisíc či dva tisíce, proto by byla škoda, když by investice přišla vniveč díky uspěchanému a špatnému výběru. Může se stát, že v rychlosti zvolíte matraci příliš tvrdou, či příliš měkkou nebo i zbytečně tenkou.

Rozhodující pro správný výběr je kombinace kritérií:

  • uživatel – výška a váha (pro těžší osoby je vhodná tvrdší matrace a naopak)
  • materiál – Pur, HR pěna, visco pěna, latex, bio pěna, pružiny
  • tvrdost - měkká, středně tvrdá, tvrdá
  • nosnost -do 120 kg, nebo do 180 kg
  • rozměry matrace – čím širší, tím lepší, delší o 20 cm než výška uživatele
  • výška matrace – ideální 15- 20 cm a více

 

Lidé se především zaměřují na materiál matrace, což je samozřejmě správně, ale neměli by zapomínat i na výšku matrace. Dnešní výrobky se nabízí ve výškách od 5 cm (krycí podložky) až do 30 cm.

Čím nižší matrace, tím méně materiálu. Tím rychleji se proleží, materiál unaví a tím kratší dobu bude sloužit. Platí také, že nízké matrace jsou také lacinější. Avšak šetřit na něčem tak zásadním není nejlepší nápad.

Dnešní trend nahrává matracím vysokým kolem 20-ti cm a více. Jedná se o komfortní matrace, kde najdeme již dostatečné vrstvy pěn, jejich nosnost se pohybuje v rozmezí 120-180 kg. Na vysoké matraci se lépe a pohodlněji spí.