Mobil do ložnice nepatří

Lidé se řadí do 3 chronotypů podle toho, kdy člověk usíná a kdy se probouzí. Tyto chronotypy se během života mohou měnit, což je naprosto přirozené.

Skřivan nebo-li ranní typ, večer brzy usíná a ráno se brzy probouzí, nejvýkonnější je právě v ranních hodinách, kdy se mu nejlépe učí i pracuje, odvádí nejlepší práci, či toho nejvíce stihne

Sova nebo-li noční typ, dokáže dlouho ponocovat, usíná někdy až k ránu, ale nejlépe celé dopoledne by prospal. Všechno učení i práci nechává na pozdní hodiny, ráno není schopen téměř ničeho, žádné 100% výkony nepodává.

Nevyhraněný chronotyp je od každého kousek, někdy usíná brzy, jindy zase dlouho, nemá s tím problém.

Obecně ale platí, že jakákoliv změna rytmu vstávání a usínání má negativní dopad na zdraví. Základní pravidlo spánkové hygieny zní: Ukládat se ke spánku vždy ve stejnou hodinu. Tím si zajistíme klidný hluboký spánek, který je prospěšný nejen našemu zdraví, ale také vzhledu. Odpočinutý člověk, který se vyspí „dorůžova“, se cítí svěží, pokožka je zregenerovaná, pozitivní vliv spánku se projeví i na vlasech, samozřejmě tak i na tělesné schránce. Kdo chodí nepravidelně spát, zadělává si na pozdější problém s poruchou spánku. Klinická studie z Pensylvánské státní univerzity ve Spojených státech prokázala, že pacienti, kteří před spaním používají elektronická zařízení, mají problémy s usínáním a mají i méně kvalitní spánek. To se přisuzuje vlivu modrého světla, které zpomaluje vylučování spánkového hormonu melatoninu, jemuž vděčíme za nástup spánku.

Starší lidé však často poruchou spánku netrpí, jen tělo již nepotřebuje spát cca 8 hodin ale jen 5. Je dobré vyloučit takové to malé zdřímnutí během dne, neboť večer pak spánek přichází déle.

A pár rad na závěr:

  • usínejte v dobře vyvětrané místnosti

  • dopřejte si přes spaním teplou koupel

  • vytvořte maximální tmu

  • nepijte ve večerních hodinách kávu, alkohol, povzbuzující čaje