Při pořizování nové postele není nejdůležitější vzhled

Ložnice bývá často opomíjenou součástí bytu či domu a do nákupu postele často neinvestujeme ani tolik financí ani času, kolik by si tato velmi důležitá součást našeho bytí zasloužila. A to je škoda, protože dobrá postel rozhoduje o kvalitě spánku a ten zase o tom, jaký bude náš nadcházející den. Vzhled Vaší budoucí postele je samozřejmě důležitý, neměl by ale být na úkor kvality a funkčnosti.

Až si budete vybírat postel, asi budete největší pozornost věnovat designu postele. Rámy postelí se vyrábějí nejčastěji z masivu, lamina, jsou lakované i dýhované nebo dokonce kovové, čalouněné, případně kombinované z různých materiálů. Přednost byste měli dát spíše přírodním materiálům jako dřevu či kovu. Méně kvalitní materiály mohou šířit zápach, případně i zdraví škodlivé látky. Je-li rám natřený, přednost by měly mít výhradně vodou ředitelné barvy a laky.

Co se velikosti postele týče, nejčastěji se vybírá ze dvou variant a to jednolůžko či dvoulůžko. Jak bude postel široká, často rozhoduje velikost ložnice, kdy se vybírá z typizovaných šířek 140, 160, nebo 180 cm. Rozměr postele by se měl volit podle individuálních potřeb uživatele, někdo v noci potřebuje kolem sebe velmi místa, někomu stačí klasická šíře určená pro jednoho spáče.

Výběrem příliš krátké postele si dokonce můžeme způsobit zdravotní problémy, proto zvláště vysocí lidé by měli sáhnout po posteli s prodlouženou délkou 210 nebo 220 cm. Minimální délka lůžka se rovná výšce člověka plus nejméně 25 centimetrů. Šířka musí být alespoň 80 centimetrů, ale 90 nebo 100 poskytuje víc pohodlí. Ideální výška postele i s matrací je 45 až 55 centimetrů. Zvlášť starší lidé by ji měli mít o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo.

Nejlepší volbou při koupi je samostatný rám postele, do kterého se dokupuje rošt a matrace zvlášť. A právě rošt a matrace jsou ve kvalitě spánku nejdůležitější. Předností tohoto složení na přání je fakt, že obě poloviny nemusí být stejné, každý si individuálně vybere, co potřebuje, co musí mít.

Do manželské postele dnes již nepatří velká matrace vcelku, ba právě naopak. Společná matrace je nepraktická, velká, těžká při otáčení. Může se také stát, že jednomu z partnerů přestane matrace z jakéhokoliv důvodu vyhovovat, a pak i ten druhý je nucený matraci vyměnit.

Dobře si rozmyslete i výběr roštu. Můžete volit mezi pevným, ručně či motorově polohovacím. Nejkomfortnější je pak motorový, který ovládáte nejsnadněji, pouhým stisknutím tlačítka. Po osoby se sníženou pohyblivostí, případně pro seniory je tento rošt ideální.

Co do druhu se rošty rozlišují do dvou základních skupin a to laťový a lamelový. Lamelové jsou z pružných dřevěných nebo syntetických lamel, které se ve výkyvných pouzdrech v rámu mírně pohybují a tím vyrovnávají rozložení váhy a přizpůsobují se tvaru těla. Kvalitní rošty mají v nejvíce namáhaných oblastech pod bedry zdvojené lamely s nastavitelnou tuhostí.

Čelo postele je hlavně estetická a praktická záležitost, na spánek vliv nemá, i když u postelí stojících v prostoru může chránit před průvanem. Postele mívají nejčastěji čelo v záhlaví ale i v nohou. Čelo v záhlaví postele chrání stěnu před otřením, dá se o ně opřít polštář a brání jeho pádu z postele. V neposlední řadě dokáže opravdu zajímavé čelo dát ložnici výraz a udělat z obyčejného pokoje designovou záležitost.

Kdo si oblíbil nákupy přes internet, u tohoto druhu nákupu by si přeci jen měl dát na čas a zajít do specializovaného studia či showroomu. Postel si tam může osahat, podívat se, jakou sílu materiálu i kvalitu zpracování výrobce zvolil a matraci si osobně vyzkoušet.