Deset základních rad pro správný výběr matrace

Nejdůležitější informace pro správný výběr matrace.

1. Pro správný výběr matrace zohledňujte prostředí, ve kterém bude matrace uložena. Například pěnové matrace (blok pěny) nejsou vhodné do méně větraných prostor, kam se naopak hodí třeba matrace pružinové, nebo matrace sendvičové kde správnou stavbou matrace eliminujete vznik plísní.
 

Správný výběr matrace - Dolce Vita

 

2. Postel. Ideální je použít postel z masivního materiálu, např. smrkové nebo bukové dřevo a dýha. Také záleží na způsobu uložení matrace a uchycení k posteli. Matrace by neměla z postele samovolně zklouzávat. Také úložné prostory jsou důležité. Není vhodné úložnými prostory vyplnit celý prostor pod matrací. Zde se může držet prach a vytvářet podmínky pro vznik roztočů.
 

3. Způsob uložení matrace. Vybírejte podle toho, jaký rošt už v posteli máte nebo budete mít. Nejnevhodnější je pevná deska nebo rošt bez mezer. Takový rošt neumožňuje provzdušnění matrace a tím podporuje vznik plísní. Vhodnější jsou laťové rošty s dostatečnými mezerami mezi laťkami. Doporučená vzdálenost je do 6 cm. Nejvhodnější jsou lamelové rošty. Umožňují dobré provzdušnění matrace a zároveň můžou doladit pružnost lůžka. Také mohou doplnit Vaši postel o možnost polohování.
 

4. Způsob využití matrace. Pokud vybíráte matraci pro každodenní spánek, vybírejte spíše z dražších matrací.  U těchto matrací se používají kvalitní materiály kde je předpoklad dobrého kopírování a aktivní opory těla. Také pro lidi upoutané na lůžko existují speciální matrace.
 

5. Hmotnost zákazníka. Pokud si zvolíte matraci neodpovídající Vaší hmotnosti, matrace na Vás bude působit moc měkce a bude se propadat nebo naopak bude velmi tvrdá.
 

6. Tuhost matrace je subjektivní vjem. Vybírejte podle Vaší současné matrace. Příliš měkká a tvarovatelná matrace může špatně podporovat záda a způsobovat bolesti. Naopak příliš tvrdá matrace může být nepohodlná. Pro Vaši jistotu správné volby matrace můžete navštívit naše spánkové studio, kde si můžete vyzkoušet Vámi pocitově nejvhodnější matraci a kde Vám vyškolený personál poskytne veškeré informace ohledně Vašeho kvalitního spaní.

 

Naše studio pro správný výběr matrace

 

7. Potah. Potah volte podle způsobu použití matrace. Pro často používané matrace je vhodnější pratelný potah. Navíc lze zvolit potah antibakteriální, potah s vůní nebo s přírodními složkami pro lepší savost a odvod potu (z materiálu Lyocell).
 

8. Záruka. Výrobci často nabízí záruku nad rámec standardní dvouleté záruční doby. Záruka kvality matrace spočívá také ve zkušenostech výrobce, nejenom v poskytnuté záruční době. 
 

9. Cena. Volte přiměřeně cenově ohodnocené matrace. Vyplatí se sledovat akční nabídky výrobců, kde kvalitní matrace nabídne se slevou nebo akce 1+1, kde zákazník získá druhou matraci zdarma. Ty nejlevnější matrace často nebývají tak vysoké kvality jako jejich dražší konkurence.
 

10. Závěr. Vybírejte matraci hlavně podle pohodlí. Nepohodlná matrace může způsobit kromě špatného spánku také bolesti hlavy a zad. Mějte na paměti, že třetinu života prospíte a záleží na Vás, jak kvalitní spánek si dopřejete.