Návod jak vybrat zdravotní polštář na krční páteř

Anatomický či zdravotní polštář je vhodné zakoupit především při problémech s krční páteří, ale také při předcházení těmto problémům. Zajistí dokonalou a správnou oporu hlavy a krční páteře. Je tedy vhodný pro každého, komu záleží na zdravém spánku.

Zdravotní polštář na krční páteř se vyrábí z viscoelastické (paměťové či líné) pěny citlivé na teplotu a tlak, což znamená, že při ulehnutí polštář změkne, vytvaruje se přesně podle tvaru krku a hlavy a poskytne šíjovým a ramenním svalům dokonalé uvolnění. Polštáře mají samozřejmě z hygienických důvodů snímatelný a pratelný potah na 60 °C.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak vybrat zdravotní polštář na krční páteř?

Anatomické polštáře se vyrábí v různých tvarech a každý tvar je určený pro jinou polohu. Některé jsou určené pro spánek na boku a na zádech, jiné jen na boku nebo jen na břiše. Existují také polštáře komfortní, které se dají použít pro jakoukoliv polohu při zachování své funkce. Konkrétní seznam tvarů polštářů s vhodnými polohami spánku, najdete na konci článku.

Každý tvar má své opodstatnění pro různé polohy, avšak pouze jeden tvar, tzv. dvojitá vlna, je ze zdravotního hlediska nejvhodnější. Pokud tedy již zákazník má zdravotní problémy s krční páteří, je nutné zvyknout si právě na tento polštář.

Případné bolesti odezní

Je však možné, že i při spánku na tomto speciálním polštáři bolí uživatele hlava či šíje. Prvním důvodem je volba nevhodné výšky nebo tvaru polštáře. Druhým důvodem bývá poměrně drastický přechod z klasického polštáře na polštář anatomický. Člověk, který je zvyklý spát na měkkém polštáři z dutých vláken nebo peří, a často má i více polštářů zmuchlaných pod hlavou, si musí na anatomický polštář zvyknout.

Šíjové svalstvo je navyklé na špatnou polohu, a když se uloží na zdravotní polštář, který tělo nutí do jiné, anatomicky správné, polohy, může se jako reakce dostavit bolest krční páteře, ztuhnutí krčního svalstva či bolest zad.

Tyto bolesti však v průběhu týdne až 14 dní odezní. Pokud tedy člověk má již zdravotní problémy, je nezbytné, aby si na zdravotní anatomický polštář zvykl.

Zdravotní poltář na krční páteř nestačí

Anatomický polštář řeší pouze oblast hlavy, krku a ramenou, nijak tedy neovlivní kvalitu spánku na nevhodné matraci. A právě kvalitní matrace je pro zdravý spánek to nejdůležitější.

Nejoblíbenější jsou anatomické polštáře Tempur právě pro své schopnosti minimalizovat zdravotní problémy v oblasti krční páteře.

Pro děti je vhodný jakýkoliv z anatomických polštářů, ovšem v nejnižší výšce. Možnost volby výšky anatomických polštářů je u všech polštářů značky TEMPUR. U jiných značek zpravidla nebývá.

 

Přehled základních tvarů polštářů s polohami, pro které jsou vhodné

Klasický obdélníkový tvar 

Velikost je většinou menší než 70x90 cm, nejčastěji se pohybuje okolo 70x40 cm.

Poloha spánku: vhodný pro všechny polohy spánku

Více informací o polštáři zde - anatomický polštář Tempur Original

Profil písmene „U“

Ergonomický tvar písmene "U" bývá u těchto polštářů v horní části často doplněn o mřížkovou strukturu, která pomáhá nalézt nejvhodnější polohu pro uložení hlavy a krku.

Poloha spánku: na zádech, na boku

Více informací o polštáři zde - anatomický polštář Tempur Millennium

Konstrukce s tzv. dvojitou vlnou

Dvojitá vlna, z nichž jedna je vyšší, podpírá linii tvořenou hlavou, krkem a rameny, čímž srovnává páteř do správné polohy a zajišťuje dokonalý spánek.

Poloha spánku: na zádech, na boku

Více informací o polštáři zde - anatomický polštář Tempur Symphony

 

 

Konstrukce se zakřiveným ohybem

Ohyb polštáře směrem dopředu poskytuje ideální oporu horní části krční páteře. Zakřivený ohyb je uprostřed nižší a vyšší na stranách, aby zajistil správnou polohu krku.

Poloha spánku: na boku

Více informací o polštáři zde - anatomický polštář Tempur Sonata

Tvar "motýl"

Polštář se speciálním designem s výřezy na stranách se přizpůsobí každé pozici. Při spánku na břiše usnadňuje dýchání a pomáhá zvedat tělo do přímé polohy bez deformace krku a páteře.

Poloha spánku: na břiše, na zádech, na boku

Více informací o polštáři zde - anatomický polštář Tempur Ombracio

Spánkem trávíme zhruba třetinu svého života, proto se do kvalitního polštáře a matrace rozhodně vyplatí investovat. Investice vám bude přinášet úroky každé ráno, když se vzbudíte odpočatí a plní energie.