Společné nebo oddělené ložnice

V dnešní době spí v oddělených ložnicích přibližně 30% Čechů. Obliba nadále vzrůstá převážně s přibývajícím věkem. Manželé, kteří jsou spolu již několik let a mají spolu hezký pevný vztah, si nemyslí, že by je noční odloučení nějak ohrozilo. Zato v prvotní fázi vztahu je oddělené spaní nepřípustné z obou stran, svou roli hraje i romantika a předsudky, které tvrdí, že oddělené ložnice nesou znak nefunkčního vztahu.

Oddělené ložnice mají své klady a to především v případě, kdy každý z partnerů vstává v jinou hodinu, nebudí se, neruší navzájem. Pokud jeden nebo oba chrápou, je toto až nutností.

Kdo nerespektuje starou moudrost, že spát by se mělo chodit s čistou hlavou a pokračuje v započatém sporu i v posteli, zadělává si tak na zdravotní problémy. Stres, nevyspání, hádky, to vše přispívá k depresím, cévní mozkové příhodě, kardiovaskulárnímu onemocnění atd.

Partneři, kteří si dopřejí oddělené ložnice, se podstatně méně rozvádějí, než ti, kdo spolu sdílí jednu postel. Negativní emoce z nevyspání se přenášejí i do dne. Ti, kteří se bojí odstěhovat, jimž společné lože nevyhovuje, často dají na předsudky. Mylně se domnívají, že společná ložnice je jeden z pilířů vztahu.

Z výzkumů vyplývá, že lidé, kteří spí na jedné posteli, mají horší a nekvalitnější spánek. Pokud se jeden z nich pohne, je téměř jisté, že se pohne i ten druhý.