Na zdravý spánek má vliv mnoho faktorů

Spánek je nezbytnou součástí pro každého jedince. Pokud chceme být zdraví na těle i na duchu, je potřeba spát pravidelně a vydatně. Nesnažit se být vzhůru do ranních hodin, naopak nechat své tělo odpočinout a zrelaxovat do nového dne.

Na internetu existuje mnoho různých článků, které o zdravém spánku pojednávají. Přečtěte si například o 8 důležitých věcech, kvůli kterým se zdraví spánek vyplatí.

Kolik hodin spánku potřebuje zdravý organismus?

Potřeba spánku je velmi individuální. Zdravý dospělý člověk spí v průměru 6 - 8 hodin. Jsou i lidé, kterým stačí 5 a méně hodin spánku, díky kterým se cítí vyspalí a odpočatí. Obecně se ale uvádí, že zdravý spánek je v průměru 8 hodin pro každého z nás, abychom si odpočinuli a zregenerovali do dalšího pracovního dne.

Pro zdravý spánek je také nutná kvalitní postel, rošt a samozřejmě matrace.

Kvalitní matrace je velice důležitá pro zdravý spánek

Důležitý je i věk

Věk je nezbytným hybatelem toho, jak dlouho a dobře spíme. Během života se to mění a každý jedinec má jinou potřebu spát. Kojenec potřebuje asi 18 - 20 i více hodin spánku denně. Dospívající člověk by měl spát v průměru minimálně 8 hodin. Naopak senioři spí obecně o něco méně než lidé mladšího a středního věku. Není to ale neměnným pravidlem.

Nejen délka spánku je pro nás důležitá

Záleží i na hloubce a kvalitě. O tom, jestli se po probuzení budeme cítit čilí a odpočatí, rozhoduje hlavně zastoupení hlubokého spánku během noci. Pokud spíme bez budíku, přirozeně, většinou nám nedělá problém se po probuzení ihned zorientovat, vstát a započít aktivitu. Naopak, jestliže nás něco probudí dříve, nebo znovu usneme a vzbudíme se třeba za půl hodiny, máme pocit nevyspalosti a často se hned nezorientujeme.

Nedostatečný spánek

Nedostatečný spánek nás během dne dokáže nepříznivě ovlivnit. Projeví se na nás horší výkonností, koncentrací a zhoršenou adaptací na nové situace. Takový člověk nemá dobrou náladu, bývá podrážděný, a jeho soustředění a výkonnost se snižuje. Snadno se unaví.

A především dlouhodobý nedostatek delšího a potřebného spánku pro naše tělo může působit jako neurotizující faktor nebo spouštěč deprese. Pro dobré zdraví, pocit pohody a skvělou výkonnost je dostatečně dlouhý spánek velmi důležitý.

Přečtěte si také článek 10 rad pro správný výběr matrace.